Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fernando: Renaultu na pódium stále chybí půl sekundy

29. 2. 2008

Fernando Alonso rozhodně nelituje svého návratu k Renaultu, přestože jeho šance na vítězství v závodech jsou letos malé.

Fernando Alonso: "Když jsem podepisoval s Renaultem - nebo i kdybych podepsal s jakýmkoliv jiným týmem - věděl jsem, že to bude tým, který v posledním závodě sezóny v Brazílii zůstal alespoň dvě vteřiny za vítěznými auty. Očekával jsem, že na začátku roku nebude možné stáhnout jejich náskok a mít pro první závod vítězné auto. Lidé začínají příliš mnoho očekávat, ale já jsem tam, kde jsem čekal, že budu. Nelituji."

Podle španělského pilota je šance, že zvítězí alespoň v jednom závodě letošní sezony třicetiprocentní. Odmítl však, že by si svými vyjádřeními už dopředu dělal alibi pro případ neúspěchu.

Fernando: "Jen se pokouším odpovídat na otázky tak upřímně, jak jen to jde. Když se mě ptají, kde se nacházíme, myslím, že v Austrálii to bude někde mezi sedmým a devátým místem, stejně jako jsem to řekl už minulý týden. Tak to cítím, není v tom nic pesimistického. Pravdou je, že prostě nemáme auto na to, abychom se mohli dostat na pódium. Když se podívám na testování v Jerezu a ve Valencii, opravdu si myslím, že na boj o pódium ztrácíme. Musíme doufat, že se nám ta mezera podaří zmenšit, když budeme pracovat lépe než ostatní. Jsou to čtyři desetiny, možná půl sekundy."

"S půlkou sekundy se dá kvalifikovat mezi nejlepších pět. Stojíte vpředu a můžete soupeřit o umístění v první pětce. Pokud někdo před vámi udělá chybu, jste na pódiu. V tom je ten rozdíl a tomu se snažíme přiblížit, jak jen je to možné."

Podle Fernando se tým ještě dokonale nevyrovnal s přechodem na pneumatiky Bridgestone.

"Letošní auto je lepší než to loňské, ale pořád máme potíže s pneumatikami od Bridgestonu. Existují malé drobnosti, které dělají auto lepší, nebo horší. Myslím, že nařízení o jednotných pneumatikách, které platí od loňského roku, bylo pro Renault velká rána. Pokoušeli se na ně zvyknout už vloni a snažíme se o to pořád až doteď."

Fernando si také užívá svůj návrat do týmu Renault, kde si podle vlastních slov konečně opět připadá jako doma.

"Je tu méně lidí, díky čemuž se cítíte lépe a přesně víte, kdo je za co odpovědný. U McLarenu jich bylo tolik, že bylo těžké zjistit, na koho se má člověk obrátit. Tady je mnohem lepší prostředí."

Na otázku, zda se zlepšil jeho vztah se svým bývalým kolegou Lewisem Hamiltonem, když už nejsou ve stejném týmu, odpověděl:

"Je stejný (náš vztah) jako před tím - neexistující."

Na skok se vrátil také k barcelonské aféře.

"Když nevíte přesně, co se vlastně dělo, je těžké to nějak komentovat. Neviděl jsem ta videa. Ale pokud se to opravdu stalo, je samozřejmě třeba to odsoudit."

Fernando ujistil, že rasistické úrážky, které někteří španělští fanoušci adresovali Lewisovi Hamiltonovi na začátku února při testování v Barceloně, nechce obhajovat. Dodal však, že Hamilton měl s projevy nesouhlasu počítat, vzhledem k tomu, že přibližně týden před incidentem pro britská média prohlásil, že mu Alonso předvedl, jak se nemá chovat osobnost Formule 1.

"Týden po tom, co to řekl, byl ve Španělsku. To je druhá strana té situace. Když někdo mluví takhle, je normální, že se mu takové věci mohou stát."

Zdroj: F1 Sports